relief.jpg

Az 1980-as években még jóformán a Biblia alapján hozták a törvényeket Írországban, de a 2000-es évekre egy Woke-országgá vált. 

Egy érdekes pontjára jutottam a könyvnek, amit olvasok. 1981-1987 között egy rövid megszakítással Garret FitzGerald volt Írország miniszterelnöke. Garret FitzGerald megpróbált egy szokatlan politikai megoldással közelíteni a két Írország egyesítéséhez. Meglehetősen komplex volt az ír politika abban az időben, de egy semmit nem érő dióhéjban így lehetne összegezni: az Ír Köztársaság elvben a sziget egyesítését szerette volna, de ez formailag független volt attól, ami lövöldözés Észak-Írországban ment. Ott ugyanis a diszkriminált katolikus lakosság szélsőségesei a hatalmon lévő protestáns kisebbség szésőségeseivel folytattak terrorista adok-kapokot. Észak-Írország Nagy Britannia része, önálló parlamenttel és kormánnyal, de a brit parlament alá rendelve. A brit kormány pedig kifejezte már elég korán, hogy nem fűződik sem gazdasági sem politikai érdeke a szigethez, így ha Észak-Írország lakossága egyesülni szeretne Írországgal, akkor ennek ők nem állnak útjában. Viszont Észak-Írország lakosságának 40-50%-a volt csak katolikus, a politikai reprezentációjuk pedig ennél is kisebb volt, így lényegében Észak-Írország protestánsait nem fenyegette a veszély, hogy az alantasabb (tényleg az volt) Ír Köztársaság kisebbségi állampolgárai legyenek.

Garret FitzGerald arra jutott, hogy ha az északír protestánsok számára kevésbé lenne taszító az Ír Köztársaság, akkor talán megoldható lenne ilyen körülmények között is egy népszavazással egyesíteni a szigetet. Azért gondolta, hogy a protestánsok számára nem elég vonzó az Ír Köztársaság, mert a déli állam teljes egészében össze volt gabalyodva a Katolikus Egyházzal. Ezt pedig úgy kell érteni, hogy ha Észak-Írország lakói egy referendum nyomán az Ír Köztársaság állampolgáraivá váltak volna, nem válhattak volna el házastársuktól többé. Nem mehettek volna abortuszra, de még csak fogamzásgátló tablettát sem vehettek volna. Nem olvashattak volna felháborító könyveket és így tovább. Az iskolahálózatot a katolikus egyház üzemeltette. Emelett ott volt a gazdasági elmaradottság és Erhard szebben tudja elmondani az írek egyéb tulajdonságait, de elég annyi, hogy a mai napig Észak-Írország jobb hely, mint a sima.

Garret FitzGerald első lépésként az abortuszttilalmat akarta eltörölni 1982-83 során. 1983-ban tartották a népszavazást, 67% ragaszkodott az abortusz tilalomhoz, igaz, a részvétel csak 54%-os volt. A miniszterelnök nem adta fel, és 1986-ban egy könnyebb témával próbálkozott: a válás engedélyeztetésével, de a referendumon 63,5% leszavazta a válás engedélyezését. A katolikus egyház terjesztette azt a félelmet - eredményesen - hogy a válás a birtokok tulajdonjogára hatalmas csapást mérne. Így ment füstbe FitzGerald mesterterve lényegében mindjárt az elején.

Ehhez képest, 2015-ben a szavazásra jogosultak 60,3%-a járult urnákhoz, hogy 62%-os többséggel megszavazzák a melegházasságot. Nyilván eddigre már a válást és a fogamzásgátlást is engedélyezték.

Nem ez az egyetlen történet Írország történelmében, ami kérdéseket vet fel bennem, úgyhogy egyrészt ennek a 30 éves átalakulásnak is utána fogok járni, de más ugrásszerű változásokat is meg akarok írni ide.

A bejegyzés trackback címe:

https://pityutanarur.blog.hu/api/trackback/id/tr7118696522

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ződ2000 · http://egzostive.com 2024.11.05. 14:12:21

"de elég annyi, hogy a mai napig Észak-Írország jobb hely, mint a sima."

Ezt miből sikerült levonni? Mivel egy főre jutó GDP-ben csak ötszor (5X!!!) akkora a Köztársaságé. Az sem melékes hogy Dublinnak nincs berini fala és nem élnek állandó terrorveszélyben...
Az viszont nem mellékes hogy a Köztársaság úgy szeretné elérni a sziget egyesítését hogy vonzóbb akar lenni, ahelyett hogy játszaná nacionalista idiótát.

pityutanarur · http://pityutanarur.blog.hu 2024.11.05. 23:10:08

@Ződ2000: apró dolgokon múlik, amik a protestánsok évszázados kiváltságos helyzetéből adódnak

Ződ2000 · http://egzostive.com 2024.11.06. 14:44:40

@pityutanarur: Portugália is évszáados kiváltságokat élvezett egy gyarmat birodalomból. Most a migráns munkavállalóiról ismertek Nyugat Európában és gazdasági fejlettségben Csehország és Szlovénia lenyomja.

Tudnál egy példát mondani hogy mire gondolsz? Nem jártam Belfastban, csak Dublinban, ami mondjuk nem az a város ahova leginkább vágynék, de az életminőségi listákban általában jól szerepelnek.

Milyen szempontból jobb Belfastban élni mint Dublinban? Az nem érv hogy Belfastból könnyebben kivándorolhatsz Londonba :)
süti beállítások módosítása