Kiürülő helyek

2024.06.05. 14:54

Bár megvan a válaszom a kérdésre, ez a furcsa hír elgondolkoztatott: Mexikóban először nyert elnökválasztást női jelölt - a választáson 20 és 37 közé becsülik merénylet áldozatává vált helyi jelölteket.

Mexióval már több, mint 10 éve az átlagosnál többet foglalkozok, szakértőnek nem nevezném magam, így csak merőben állampolgári logikával gondolom, hogy tiszta hülye, aki Mexikóban még azt hiszi, hogy az a hely belátható időn belül normális hely lesz. A kábítószer-kereskedelem olyan kartelleket termelt ki, amik simán ránőttek az állami szervekre, és mostanra már a turizmust is negatívan kezdi érinteni a fogyatékos leszámolósdi, amit időről időre elkövetnek. Ha valaki mozgalmat indít az erőszak vagy a korrupció, vagy kábítószer-kereskedelem ellen, akkor azt levadásszák. Legyen az püspök, vagy családanya, vagy politikus. Így tényleg adja magát a véleményem, hogy Mexikóból el kell húznia annak, aki tud, az egy bukott állam már most. Persze érzékenységtől függ, hogy ki mikor jelenti ki: 5 évvel ezelőtt, vagy 25 év múlva - nincs jelentősége.

De ha az érzékenyebbek hagyják el először az országot, akkor óhatatlanul az erőszakkal szemben rezignáltabbak maradnak, következésképpen az erőszak növekedni fog (ahogy az elmúlt két évtizedben folyamatosan). A vége pedig az, hogy akik naivan ott maradnak, és küzdenek a menthetetlen álmukért, igazából megszívják. De ha mindenki elmegy, akkor mitől változna az ország? A legjobb nyilván az lenne, ha mindenki maradna, az elején, amikor a bűnözők még kisebbségben vannak. De ez kizárt dolog, mert a legelső emberek, akik felemelik a szavukat, még olyankor kritizálják az állapotokat, amikor a többség még túlzónak gondolja őket.

Magyarország kapcsán is érdekes, mert például ha megnézzük a politikai palettát, akkor az értelmes politikusok száma nagyon csekély. Hiszen egy átlagos, klasszikus közjót szem előtt tartó állampolgár labdába sem rúg, vagy nincs gyomra a politikához, mivel itt véres kultúrharc folyik a fidesz meg az éppen aktuális ellenség (vagyis bocsánat, a százarcú Sorosista-Gyurcsányista összeesküvők) között. Szóval ha valaki emiatt emigrál, akkor igaza van, vagy nincs igaza?

A kérdés megválaszolhatatlan, mert a kérdésnek csak akkor lesz létjogosultsága, ha kiderül, hogy itt tényleg egy szellemi-erkölcsi hanyatlásról van szó (érdekes különben, hogy a fideszes kultúrharc sem állít mást), aminek lesz egy mélypontja. Ha ez a helyzet, akkor a válasz a következő.

Nem egy szalonképes elmélet, de most ezzel fogok érvelni: a "fehér menekülés elmélete" azt mondja ki, hogy ha egy környéken 25% fölé emelkedik a kisebbségiek aránya, akkor a fehér lakosság elköltözése felgyorsul. Ugye így slum alakul ki, egy spontán szegregált városrész. Kicsit talán a régi 8. kerületre lehet gondolni, de a falvaink jobb példák az első fázisra.

Aztán ettől esnek az ingatlanárak, és a csóró művészek, csóró értelmiségiek, csóró tudósok elkezdik ezt kihasználni és beköltöznek ebbe a Mordorba. Megindul a dzsentrifikáció. Erre lecsapnak az ingatlanfejlesztők, és lakótömböket, plázákat kezdenek építeni. Az ingatlan- és albérletárak emelkedni kezdenek, és kiszorulnak a szegények a városrészből. A másik szemszögből nézve pedig "a fehérek visszafoglalják" a városrészt.

Szóval a Mexikó típusú veszett fejsze nyele országoknak ez a receptem: a rendszer kritikusai sosem egyszerre lesznek kiakadva, úgyhogy kár várni valami társadalmi összefogásra. Egy évszázad alatt a hely eléri azt a mélységet, amikor már nem lehet róla elég bőrt lehúzni, hogy minden bűnözőnek jusson belőle. Ekkor jön a fordulat, hogy azt a csodálatos, alulértékelt ékszerdobozt felfedezik maguknak a hippik, aztán az értelmiségiek, aztán a befektetők, és az ország újra egy jól funkcionáló állam lesz.

Lilla hívta fel a figyelmemet, hogy Magyarországon a dualizmus idején nagyon hasonló politikai játszmák és ügyek futottak, mint manapság, így egyébként az is lehet, hogy egy ország züllöttsége stabilizálódik, és sosem éri el a katarzist.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pityutanarur.blog.hu/api/trackback/id/tr4518422035

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása