borito.png

A legutóbbi appomnak, a Töri Érettségi Felkészítőnek nagy sikere volt, kb. 100 értékelést adtak le rá pár héten belül, zömével pozitívakat. 6000 letöltéssel az érettségizők 10%-ához eljutott. Ezek a számok nagyon motiváltak abban, hogy a hiányzó elemet is betegyem az appba: a tanulás emlékeztetőt, és a cél beállítást. És a most kiadott frissítéssel bele is került, nagy siker. 

A google belépés az Androidos telefonokon nem működött, azt is meg kellett javítanom. Még honlapot is csináltam az egész appos tevékenységemnek. Nem lelkesedésből, hanem a google elvárásai miatt, de így legalább van medre az egész hóbortomnak. Meg egy kis dinamikát vittem a műszerfalba, a dizájnt is próbáltam úgy átalakítani, hogy intiutívvá tegye, hová kell kattintani.

nyito_screen.gif

Aztán finomítottam az app kinézetén lényegében mindenhol, a "téma listázás" volt a műszerfal után a másik olyan része az appnak, ahol lövésem sem volt, mitől olyan kellemetlen az összhatás.

screen.jpg

Sokadszor is rá kellett jönnöm, hogy ha ezt profi módon akarom csinálni, akkor ez nem egyemberes mutatvány. Sokféle összetevőből áll egy app fejlesztése, és sokféle észjárás, attitűd kell hozzá. Ezek nincsenek megy egyetlen emberben. Mikor például fejlesztés közben szükség lesz még egy grafikai elemre, akkor egy technikai szemléletből kellene esztétikai látásmódba váltani, ha csak én vagyok. De marketing döntéseket is meg kell hozni a programozás egy-egy pontján, és a legnehezebb pedig talán a felhasználó szemével nézni az egész app élményt, kimondottan akkor, ha az egész appot én írom. Mert akkor a saját észjárásomat kell kívülálló szemmel tesztelnem. Mondandóm lényege, hogy erre az ember nem képes. Még ha néha elégedett is vagyok az appommal, még azokban a pillanatokban is belátom, hogy a marketinget teljesen elhanyagolom. Belátom a szükségét, csak nincs hozzá energiám, mert elment az appra. Nem állíthatom az appomról, hogy milyen tökéletes tanulási segédeszköz, mert én, aki marketingesként beszélek, ugyanaz vagyok, aki a kompromisszumokat megkötöttem az appfejlesztés közben. Pontosan tudom, hol lehetne az app jobb. De marketing nélkül meg az egész körül tücskök ciripelnek.

Nincs sok hátra, hogy az ír verzió tartalmával végezzek. Ma, ahogy a magolnivalón dolgoztam a lyukas órámban, sokadszor is elgondolkoztam az app egész koncepcióján. Mert itt Írországban van ugyan lexikális követelmény a töri érettségihez, de pont emiatt a diákok 3%-a választja csak érettségi tantárgyként. Az appot referenciának szánom, hogy felvághassak vele az állásinterjúkon, úgyhogy ez az alacsony fogyasztói bázis nem szegi kedvem. De azon tényleg el kellett gondolkoznom, hogy itt Írországban a magolás annál is jobban kikopott az iskolákból, mint otthon. Ami egy jó dolog, gondoltam pályakezdőként.

Bármilyen tudásról van szó, szakkifejezések kellenek hozzá. A programozásban nem jutottam volna idáig, ha nem tudtam volna megjegyezni kifejezéseket és azok logikai tartalmát. Minden tudás elsajátításához kell egy bizonyos agykapacitás. A töri ennek a kapacitásnak a kialakításához pont jó: nagyjából konszenzus övezi a múlt nagy alakjait, senki sem tiltakozik hogy a gyereke Batu kánról tanul. De nem is kell egyet érteni velem a magolást illetően, a kérdés csak az, hogy akarja-e az érettségiző segítségül hívni az appomat, az érettségi követelmények ugyanis adottak. Írországban viszont nem ennyire kiélezett a helyzet, az írásbeli vizsga csak egy kis részét adja a portfóliónak, szóval marketing kell majd ahhoz, hogy legalább 1 letöltés is legyen az appomon. Ezt nem azért írom, hogy aggodalmat keltsek, ugyanis azt is megterveztem már, hogy milyen irányba viszem el az ír verziót.

A magyar verzióban is van forráselemzés gyakorlás, ami a "fejlesztési fáradtság" áldozata lett, és szinte csak dekorációként van jelen az appban. Nem a mechanizmus hiányzik mögüle, hanem a források mennyisége. Az ír verzióban a hangsúly 70%-át a forrásos műveletekre akarom helyezni a magyar verzió 5%-a helyett, mert itt minden ekörül forog. Hosszasan tanulmányozva a feladatlap archívumokat, arra is rá kellett jönnöm, hogy valószínűleg tananyagokat is kell beletennem, mert a források kapcsán elsősorban a tananyagra akarnak kilyukadni a vizsga összeállítói.

Aztán ez az egész majd persze visszaköszön a magyar verzió következő frissítésében. A földrajz appot sem engedem el, hiába volt egy nagy kudarc. Emlékezetesen hosszan dolgoztam a tartalom megírásán, megrajzolásán, és rengeteget fejlődtem az app elkészítésével, és az alapötletben továbbra is hiszek. Meg ott van a töri térképek app, arra is rá akarok nézni friss szemmel valamikor májusban. Igazából decemberig vannak terveim, köztük egy teljesen új app is.

07998c985f4cb75f1ff61ba2fc05ca3e.jpg

A mostani frissítés nem nagy durranás, de az, hogy összejött, az egy mérföldkő. Ez az egész kiköltözés, munkába állás, nyáron az ásatás, előtte a felmondás, búcsúzkodás odahaza elég sok lendületet kivett az appfejlesztéssel kapcsolatos terveimből. Közben a google is kicsit válaszút elé állított az örökös policy change-eivel, meg target elvárásokkal, és az Apple sem különb: az iOS frissítés publikálásához egyenesen új eszközt kellett vennem. Hajlottam arra, hogy elég eurót keresek majd, púp a hátamon az appfejlesztés. De eljutottam ide, hogy a frissítést elkészítettem, úgyhogy nincs megállás.

A bejegyzés trackback címe:

https://pityutanarur.blog.hu/api/trackback/id/tr6318773190

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása